Slavia, která v pátek 21. ledna slaví 115. narozeniny, patří k nejúspěšnějším klubům v historii českého a československého fotbalu. Ligový titul získala sedmnáctkrát, v poválečné historii se jí to však podařilo pouze čtyřikrát. Jen pro srovnání - odvěký rival Sparta má na svém kontě 35 titulů.
V posledních letech klub zažívá podivné období. V roce 2007 se poprvé kvalifikovala do Ligy mistrů, o rok později se po osmi letech ve vyhnanství na Strahově vrátila na nový stadion do Edenu a po 12 letech vyhrála ligu, což se jí podařilo i v následujícím roce. A vypadalo to, že "věčně druzí", jak klub posměšně označují někteří fanoušci Sparty, konečně vystoupí ze stínu svého úspěšnějšího rivala. Velice brzy ale přišlo vystřízlivění. Slavia nyní bojuje o záchranu a potýká se s vážnými finančními potížemi.
Počátky klubu sahají do roku 1892, kdy studenti z Literárního a řečnického spolku Slavia založili Akademický cyklistický odbor Slavia. A jelikož ne každému studentovi byla po chuti cyklistika, 21. ledna 1896 byl založen "odbor footballový". Sparta byla založena o tři roky dříve.
Nejslavnější érou Slavie se stalo meziválečné a válečné období. V poválečné historii se týmu nedařilo. Po triumfu v roce 1947 museli příznivci čekat na další titul až do roku 1996. Kvůli stavbě Stalinova pomníku se Slavia musela v roce 1953 přestěhovat z Letné do Edenu, dostala nové jméno Dynamo a nesměla hrát ve svých tradičních dresech. V letech 1951, 1961 a 1963 sestoupila z první ligy. Také v 70. a 80. letech byla jen průměrným týmem.
Oživení přinesl do klubu na počátku 90. let americký podnikatel českého původu Boris Korbel. Poté se majitelé měnili a první větší úspěchy se dostavily v sezoně 1995/96, kdy mužstvo po 49 letech získalo titul a v Poháru UEFA došlo do semifinále. V říjnu 1997 se vlastníkem Slavie stala britská společnost ENIC, jejíž činnost je hodnocena kontroverzně. Majetkové uspořádání současného klubu je nyní zahaleno tajemstvím.
Do galerie nejslavnějších postav slávistické historie se zařadili František Plánička, Ladislav Ženíšek, Štefan Čambal, Josef Bican, Antonín Puč, Jan Lála, František Veselý, Karel Jarolím, Luboš Kubík, Ivo Knoflíček, Pavel Kuka nebo Vladimír Šmicer.
Slavia slaví 115. narozeniny za ne příliš veselých okolností
20. 1. 2011
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář